Czy warto brać w 2022 roku kredyt hipoteczny?


kredyt - rosnące stopy procentowe

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyny sposób na sfinalizowanie zakupu nieruchomości. Wiąże się to oczywiście z wieloletnim zobowiązaniem, które generuje stałe koszty. Niestety trzeba liczyć się z szeregiem opłat dodatkowych, stopy procentowe cały czas rosną, więc opłacalność kredytów hipotecznych stoi pod dużym znakiem zapytania. Trzeba się dokładnie zastanowić nad tym, czy kogoś stać na wzięcie kredytu w tak niepewnych czasach. Tym bardziej, że stawki WIBOR również szybują w górę i można spodziewać się coraz wyższych kosztów.

Kredyty hipoteczne w 2022 roku to dobry pomysł?

Osoby mające już zaciągnięty kredyt hipoteczny są skazane na jego spłacenie, ale niestety w wraz z rosnącymi stopami procentowymi trzeba liczyć się z niekorzystnymi zmianami. Nic więc dziwnego, że wiele osób wstrzymuje się ze złożeniem wniosku o kredyt, z obawy o nieopłacalność tego zobowiązania finansowego. Zawirowania na rynku finansowym i gospodarczym nie ułatwiają podjęcia decyzji. Jest wiele argumentów zarówno za wzięciem kredytu hipotecznego, jak i przeciw niemu. Na całkowity koszt kredytowania hipotecznego wpływa wiele czynników. Trzeba liczyć się z wieloma opłatami dodatkowymi i odsetkami. Wraz z rosnącymi stopami procentowymi wzrasta także wysokość stawki WIBOR. Ma ona duży wpływ na wysokość oprocentowania. W przypadku nieustabilizowanej gospodarki nieunikniony staje się wzrost stóp procentowych i kosztów kredytowania. Sytuację pogarsza inflacja i osłabienie polskiej waluty. Nic dziwnego, że zmniejszył się odsetek konsumentów zaciągających kredyty bankowe. Obawiają się podwyżek, małej zdolności kredytowej, wysokich cen nieruchomości.

Jaką podjąć decyzję?

Jeśli ktoś decyduje się na kredyt hipoteczny, to ma do wyboru oprocentowanie stałe lub zmienne. Przy ciągłych zawirowaniach na rynku finansowym i gospodarczym słusznym wyborem wydaje się być oprocentowanie stałe, które pozwala uchronić się przed podwyżkami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że banki nie oferują kredytu z oprocentowaniem stałym przez cały okres spłaty zobowiązania. Większość proponuje kredyty z oprocentowaniem zmiennym, które są tańsze. Należy jednak oczekiwać tego, że instytucje bankowe w celu zachęcenia do skorzystania z oferty wprowadzą jakieś promocje, aby zrekompensować rosnące koszty kredytu. Można liczyć przykładowo na brak prowizji, niższą marżę, mniejszy wkład własny, wydłużenie okresu kredytowania, bezpłatną wcześniejszą nadpłatę i spłatę zobowiązania. Warto skorzystać z usług doświadczonego specjalisty typu doradca kredytowy, który na podstawie przedstawionych potrzeb i możliwości potencjalnego klienta przedstawi mu najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. Jeśli ktoś ma stabilną sytuację finansową i stały dochód, to może skorzystać teraz z kredytu hipotecznego. Ceny nieruchomości i koszty kredytowania mogą mocno wzrosnąć na przestrzeni kolejnych miesięcy.