Remont i naprawa dachu – kompendium wiedzy


naprawa dachu

Gruntowny remont dachu to dość skomplikowane przedsięwzięcie, które bardzo często wiąże się z dużymi kosztami. Bardzo ważne jest to, aby dokonać dokładnej oceny pokrycia dachowego. W niektórych sytuacjach wystarczą wyłącznie doraźne naprawy, a w innych niezbędna będzie kompleksowa wymiana całego pokrycia dachowego.

Profesjonalny przegląd dachu – jak wykonać

Aby zaoszczędzić sporo cennego czasu, pieniędzy i nerwów najlepiej zatrudnić doświadczonego fachowca. Dobry dekarz i konstruktor będzie w stanie dokonać szczegółowej oceny więźby dachowej. Jeżeli samodzielnie dokonujemy przeglądu to w pierwszej kolejności warto oczywiście sprawdzić, czy dach nie przecieka. Szczególną uwagę należy zwrócić na zacieki na skosach i suficie. Najczęstszymi problemami są oczywiście połamane dachówki albo pogięte blachy. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę również na uszkodzenia rynien. Jeżeli w sezonie zimowym zauważymy zwisające sople na połączeniach to mamy wówczas sygnał, że są duże nieszczelności na stykach. Przeglądając pokrycia dachowe należy zwrócić uwagę również na przebarwienia i wszelkie zabrudzenia. Remont dachu jest niezbędny również wtedy, gdy zauważymy ugięcia, skręcenie i pękanie drewnianych elementów więźby dachowej. Wiele uszkodzeń mechanicznych można zauważyć od strony samego pokrycia.

Naprawa dachu od a do z

Przy wielu powyżej wymienionych problemach w zupełności wystarczy rozmontowanie uszkodzonych części pokrycia i dokonanie niezbędnych obróbek blacharskich. Demontaż starych dachówek i ułożenie nowych pomoże rozwiązać problem z przeciekaniem. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto przechowywać kilka zapasowych dachówek, które w razie problemów będzie można wykorzystać. Uszkodzone pokrycia dachowe można łatać również za pomocą specjalnych taśm uszczelniających. W wielu sytuacjach istnieje również możliwość wzmocnienia więźby dachowej bez jej demontażu. Najwięcej problemów jest oczywiście w budynkach, gdzie niestety nie ma dostępu do więźby.

Jak wygląda remont więźby dachowej?

Szybka naprawa dachu nie zawsze jest możliwa, dlatego też trzeba przygotować się na remont albo wymianę więźby dachowej. Jeżeli konstrukcja zaatakowana jest grzybem to należy poważnie zastanowić się nad całkowitą wymianą więźby albo tylko wymianą wybranego fragmentu. Przy remoncie można oczywiście zmienić wysokość poddasza, czy też przekształcić geometrię dachu. Przy tego typu pracach niezbędny jest oczywiście projekt przebudowy. Poszczególne prace naprawcze powinny być przeprowadzane wyłącznie przez profesjonalnych fachowców.

Remont dachu z dachówki – co trzeba wiedzieć?

W Polsce bardzo wiele dachów wykończonych jest popularnymi dachówkami. Ich największym atutem jest nie tylko oryginalny design, ale również to, że można je bardzo szybko wymienić. Pamiętać należy jedynie o tym, że w niektórych sytuacjach trudno będzie dokupić identyczne dachówki. Konserwacja dachu z dachówek ceramicznych i betonowych sprowadza się głównie do usunięciu wszelkich nieszczelności. Regularnie należy przeprowadzić impregnację i malowanie. W sprzedaży dostępne są także specjalne preparaty, dzięki którym zabezpieczymy dachówki przed grzybem i pleśnią. Impregnaty dodatkowo chronią pokrycie przed nasiąkaniem.