Klimatyzacja do domu – jak ją wybrać?


klimatzyacja domowa

Wiele osób chciałoby zainstalować w domu klimatyzację, ale obawia się o cenę takiej inwestycji i jej działanie w przyszłości. Jak wybrać klimatyzację do domu, o czym warto pamiętać i czy jest ona potrzebna w naszym klimacie?

Czy warto zainwestować w klimatyzację?

W ostatnich latach pogoda w naszym kraju zaskakuje wysokimi temperaturami, które utrzymują się przez długi czas. Synoptycy wskazują, że wynika to z ocieplenia klimatu i kolejne lata nie przyniosą zmian, dlatego możemy spodziewać się gorących dni latem i temperatur powyżej 30°C. Dla wielu osób są to naprawdę trudne warunki do funkcjonowania na co dzień, dlatego wybór klimatyzacji jest opcjonalnym rozwiązaniem. Jaka klimatyzacja do domu będzie jednak najlepsza i o czym warto pamiętać podczas zakupów?

Jaki rodzaj klimatyzacji do małego i dużego domu?

Wybierając klimatyzację do domu warto mieć na uwadze fakt, że cena całego systemu jest obecnie znacznie bardziej atrakcyjna niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego nawet osoby, które mają większe domy mogą pozwolić sobie na taką instalację. Śmiało można zatem stwierdzić, że i w małym i w dużym domu warto zdecydować się na montaż klimatyzacji.
Wybór systemu kanalizacji nie wynika wprost z wielkości domu, ale znaczenie mają inne kwestie, takie jak np. pomiar emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian, a także pomiar nasłonecznienia. W tej kwestii można wskazać, że im większy dom i więcej urządzeń w nim, tym moc klimatyzatora powinna być większa, by móc zapewnić optymalną temperaturę w gorące dni. Badania naukowe wskazują, że zbyt gorące powietrze ani zbyt wysoki poziom wilgotności nie są odpowiednie dla człowieka i mają negatywny wpływ na samopoczucie. Optymalna temperatura jaka powinna, zatem panować wewnątrz domu w lecie to 23 do 26°C, zaś poziom wilgotności – 40 do 60%.

Wydajność klimatyzacji w zależności od metrażu

Kiedy zmierzymy pomieszczenie i odniesiemy się do wskazanych wyżej danych to można bez problemu wskazać jaką moc powinien mieć klimatyzator. Właściwe obliczenie mocy chłodniczej jest o tyle istotne by móc uzyskać oczekiwany efekt działania klimatyzacji.
Jeśli posiadamy dom jednorodzinny to przyjmuje się, że na każdy jego metr kwadratów konieczne jest 0,1 KW. I tak np. w pomieszczeniu o powierzchni ok. 25 metrów kwadratowych konieczne jest zamontowanie klimatyzatora o mocy około 2,5 KW.

Klimatyzacja w domu a w mieszkaniu – czy są różnice?

Niezależnie od tego czy posiadamy dom jedno czy wielorodzinny lub też małe mieszkanie – samo działanie klimatyzacji nie różni się. Jej moc powinna być, jak wskazano wyżej, dopasowana do wielkości pomieszczenia, ale sama instalacja ma zastosowanie w różnego typu pomieszczeniach – i tych zamieszkałych i biurowych.
Na co dzień działanie klimatyzatora można porównać do pracy lodówki domowej. Klimatyzator składa się z dwóch wymienników ciepła – parownika i skraplacza, a także dodatkowych elementów, takich jak: sprężarka, zawór rozprężny, wentylatory wymuszające przepływ powietrza wokół wymienników ciepła itp.

Obecnie montaż klimatyzacji nie jest już tak kosztownym wydatkiem jak jeszcze kilka lat temu, dlatego każdy może sobie pozwolić na to by w domu w gorące, letnie dni cieszyć się chłodem i odpowiednią wilgotnością powietrza, co sprzyja relaksowi i spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi.